ADC (A/D Converters) 10Bit 2Ch 120Msps 3.3V Low-Power ADC
MAX1190ECM+TD: ADC (A/D Converters) 10Bit 2Ch 120Msps 3.3V Low-Power ADC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 2 | Number of ADC Inputs : | 2 |
| Architecture : | Pipelined | Conversion Rate : | 120 MSPs |
| Resolution : | 10 bit | Input Type : | Voltage |
| Interface Type : | Parallel | SNR : | 58.5 dB |
| Voltage Reference : | Internal, External | Supply Voltage - Max : | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min : | 3.1 V | Maximum Power Dissipation : | 611 mW |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | TQFP EP |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1190ECM+TD |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 48-TQFP |
| Resolution (Bits) | 10 b [Nom] |
| Sampling Rate | 102.000 Msps [Max] |
| Number of Converters | 2 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Interface(s) | Parallel |
| Number of Inputs and Type | 2 Differential, Bipolar |
| Number of Inputs and Type | 2 Differential, Unipolar |
| Number of Inputs and Type | 4 Single-Ended, Bipolar |
| Number of Inputs and Type | 4 Single-Ended, Unipolar |
| Power Dissipation | 2.430 W [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tape & Reel, 13" |
| Single Supply Voltage Typical | 3.3V |
| Special Features | Shutdown |
| Special Features | Track/Hold |
| Technology | Pipeline |
| DNL (max)(±LSB) | 1.500 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 3.000 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1190ECM+TD MAX1190ECM+TD |