IC ADC 14BIT 80MSPS DL 68-TQFN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX12558ETK+ |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 68-TQFN |
| Resolution (Bits) | 14 b [Nom] |
| Sampling Rate | 80.000 Msps [Max] |
| Number of Converters | 2 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Interface(s) | Parallel |
| Number of Inputs and Type | 2 Differential, Bipolar |
| Number of Inputs and Type | 2 Differential, Unipolar |
| Number of Inputs and Type | 4 Single-Ended, Bipolar |
| Number of Inputs and Type | 4 Single-Ended, Unipolar |
| Power Dissipation | 4.000 W [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tube |
| Single Supply Voltage Typical | 3.3V |
| Special Features | Track/Hold |
| Special Features | Shutdown |
| Technology | Pipeline |
| DNL (max)(±LSB) | 1.200 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 1.400 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX12558ETK+ MAX12558ETK+ |