Battery Management Battery Manager
MAX1259CWE+T: Battery Management Battery Manager
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Output Voltage : | 3 V | Output Current : | 0.1 mA (Max) |
| Operating Supply Voltage : | 4.5 V to 5.5 V | Maximum Operating Temperature : | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature : | 0 C | Package / Case : | SOIC-16 Wide |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1259CWE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Battery Type | All Battery Types |
| Function | Back-Up Management |
| Package / Case | 16-SOIC (7.5mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1259CWE+T MAX1259CWE+T |