ADC (A/D Converters) 3 1/2 Digit ADC w/Bandgap Ref
MAX130CPL+3: ADC (A/D Converters) 3 1/2 Digit ADC w/Bandgap Ref
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 1 |
| Architecture : | Dual Slope | Resolution : | 3.5 bit |
| Input Type : | Differential | Interface Type : | LCD |
| SNR : | No | Voltage Reference : | 14 V |
| Supply Voltage - Max : | 15 V | Supply Voltage - Min : | - 15 V |
| Maximum Power Dissipation : | 800 mW | Maximum Operating Temperature : | + 70 C |
| Mounting Style : | Through Hole | Package / Case : | PDIP-40 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX130CPL+3 |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 40-DIP (600 mil) |
| Digits or Characters | A/D 3.5 Digits |
| Configuration | 7 Segment |
| Display Type | LCD |
| Interface | - |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 100A |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 14 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX130CPL+3 MAX130CPL+3 |