IC ADC 3 1/2 DIGIT W/REF 44-MQFP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX131CMH+ |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 44-MQFP |
| Type | A/D Converter |
| Display | LCD |
| Number of Digits/Characters | 3.5 Digits |
| Configuration | 7-Segment + DP |
| Single Supply Voltage Typical | 9V |
| Operating Temperature | 0 °C [Min] |
| Operating Temperature | 70 °C [Max] |
| Packaging | Tube |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Temperature Grade | Commercial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX131CMH+ MAX131CMH+ |