ADC (A/D Converters)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 1 | ||
| Architecture : | Pipelined | Conversion Rate : | 20 MSPs | ||
| Resolution : | 12 bit | Input Type : | Voltage | ||
| Interface Type : | Parallel | SNR : | 67 dB | ||
| Voltage Reference : | Internal, External | Supply Voltage - Max : | 3.465 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 3.138 V | Maximum Power Dissipation : | 152 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | LQFP-48 |
| Technical/Catalog Information | MAX1422ECM+D |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 48-TQFP |
| Resolution (Bits) | 12 b [Nom] |
| Sampling Rate | 20.000 Msps [Max] |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Interface(s) | Parallel |
| Number of Inputs and Type | 1 Differential, Unipolar |
| Power Dissipation | 1.739 W [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tray |
| Single Supply Voltage Typical | 3.3V |
| Special Features | Track/Hold |
| Technology | Pipeline |
| DNL (max)(±LSB) | 1.000 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 2.000 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1422ECM+D MAX1422ECM+D |