ADC (A/D Converters) 10-Bit 8Ch 50Msps 1.8V High Speed ADC
MAX1434ECQ+TD: ADC (A/D Converters) 10-Bit 8Ch 50Msps 1.8V High Speed ADC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 3 | Number of ADC Inputs : | 8 | ||
| Architecture : | Pipelined | Conversion Rate : | 50 MSPs | ||
| Resolution : | 10 bit | Input Type : | Differential | ||
| Interface Type : | LVDS, Serial | SNR : | 61.1 dB | ||
| Voltage Reference : | Internal, External | Supply Voltage - Max : | 2 V | ||
| Supply Voltage - Min : | - 0.3 V | Maximum Power Dissipation : | 3809.5 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | TQFP-100 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1434ECQ+TD |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 100-TQFP |
| Resolution (Bits) | 10 b [Nom] |
| Sampling Rate | 50.000 Msps [Max] |
| Number of Converters | 8 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Interface(s) | LVDS |
| Number of Inputs and Type | 8 Differential, Bipolar |
| Power Dissipation | 882.000 mW [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tape & Reel, 13" |
| Single Supply Voltage Typical | 1.8V |
| Technology | Pipeline |
| DNL (max)(±LSB) | 0.100 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 0.100 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1434ECQ+TD MAX1434ECQ+TD |