IC ADC 10BIT 40MSPS 100-TQFP
MAX1436BECQ+TD: IC ADC 10BIT 40MSPS 100-TQFP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1436BECQ+TD |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 100-TQFP |
| Resolution (Bits) | 10 b [Nom] |
| Sampling Rate | 40.000 Msps [Max] |
| Number of Converters | 8 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Interface(s) | LVDS |
| Number of Inputs and Type | 8 Differential, Bipolar |
| Power Dissipation | 864.000 mW [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tape & Reel, 13" |
| Single Supply Voltage Typical | 1.8V |
| Technology | Pipeline |
| DNL (max)(±LSB) | 0.250 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 0.400 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1436BECQ+TD MAX1436BECQ+TD |