IC SGNL CONDITIONER 0.1% 28-SOIC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1457AWI+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 28-SOIC (7.5mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Type | Signal Conditioner |
| Interface | SPI/Microwire |
| Supply Voltage | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Supply | 2.6mA |
| Input Type | Serial |
| Output Type | Analog |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1457AWI+ MAX1457AWI+ |