RF Receiver 315MHz/434MHz Superheterodyne Rcvr
MAX1471ATJ+T: RF Receiver 315MHz/434MHz Superheterodyne Rcvr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Receiver | Package / Case : | TQFN-32 EP |
| Operating Frequency : | 450 MHz | Operating Supply Voltage : | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1471ATJ+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Applications | ISM, Garage Door Openers, RKE |
| Current - Receiving | 7mA |
| Features | - |
| Data Rate - Maximum | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | 32-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Sensitivity | -114dBm |
| Modulation or Protocol | ASK, FSK |
| Voltage - Supply | 3.3V, 5V |
| Frequency | 315MHz, 434MHz |
| Memory Size | - |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1471ATJ+T MAX1471ATJ+T |