RF Receiver
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Receiver | Operating Frequency : | 450 MHz |
| Operating Supply Voltage : | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Technical/Catalog Information | MAX1471EVKIT-315 |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Type | Receiver, ASK/FSK |
| Supplied Contents | Board |
| For Use With/Related Products | MAX1471 ~ 315MHz |
| Frequency | 315MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1471EVKIT 315 MAX1471EVKIT315 |