RF Transmitter 300MHz - 450MHz ASK/FSK Transmitter
MAX1479ATE+T: RF Transmitter 300MHz - 450MHz ASK/FSK Transmitter
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Transmitter | Operating Frequency : | 450 MHz |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1479ATE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Features | - |
| Package / Case | 16-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Applications | ISM, Garage Door Openers, RKE |
| Data Rate - Maximum | 100 kbps |
| Frequency | 300MHz ~ 450MHz |
| Modulation or Protocol | ASK, FSK, OOK |
| Current - Transmitting | 6.7mA ~ 10.5mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Power - Output | 2.7dBm ~ 16.1dBm |
| Voltage - Supply | 2.1 V ~ 3.6 V |
| Memory Size | - |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1479ATE+T MAX1479ATE+T |