Linear Regulators - Standard 40V Ultra-Low Quiescent-Current
MAX15006CATT+T: Linear Regulators - Standard 40V Ultra-Low Quiescent-Current
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Output Type : | Adjustable | Polarity : | Positive | ||
| Output Voltage : | 1.8 V to 10 V | Output Current : | 0.05 A | ||
| Load Regulation : | 1.5 % | Input Voltage MAX : | 40 V | ||
| Line Regulation : | 0.25 % | Maximum Operating Temperature : | + 125 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | DFN-6 |
| Technical/Catalog Information | MAX15006CATT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Regulator Type | Single Output |
| Package / Case | 6-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Adjustable |
| Current - Output | 50mA |
| Voltage - Output | 1.8 ~ 10 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input | 4 ~ 40 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 80mA |
| Current Short Circuit (Isc) | - |
| Drawing Number | 175; 21-0137; TT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15006CATT+T MAX15006CATT+T |