DC/DC Switching Converters 1A 4.5-40V Input Buck Converters
MAX15015BATX+T: DC/DC Switching Converters 1A 4.5-40V Input Buck Converters
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX15015BATX+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 40 V |
| Voltage - Output | 1.26 ~ 32 V |
| Current - Output | 1A |
| Power - Output | 2.1W |
| Package / Case | 36-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Switching | 135kHz ~ 500kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0141; TX; 36 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15015BATX+T MAX15015BATX+T |