Power Driver ICs 125V/3A High-Speed Half-B MOSFET Drvr
MAX15019BASA+T: Power Driver ICs 125V/3A High-Speed Half-B MOSFET Drvr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | High Side/Low Side | Rise Time : | 50 ns |
| Fall Time : | 40 ns | Supply Voltage - Min : | 8 V |
| Supply Current : | 2.75 mA | Maximum Power Dissipation : | 1904 mW |
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX15019BASA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 12.6 V |
| Current - Peak | 3A |
| Delay Time | 36ns |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) Exposed Pad, 8-eSOIC. 8-HSOIC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of Outputs | 2 |
| Input Type | Inverting and Non-Inverting |
| Number of Configurations | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 125V |
| Drawing Number | 175; 21-0111; SA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15019BASA+T MAX15019BASA+T |