DC/DC Switching Converters 2A 40V Step-Down w/Dynamic Output-V
MAX15020ATP+T: DC/DC Switching Converters 2A 40V Step-Down w/Dynamic Output-V
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX15020ATP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 7.5 ~ 40 V |
| Voltage - Output | 0.5 ~ 36 V |
| Current - Output | 2A |
| Power - Output | 1.7W |
| Package / Case | 20-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 500kHz |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15020ATP+T MAX15020ATP+T |