DC/DC Switching Controllers 4.5-28V Input Dual Out Synch Buck
MAX15023ETG+T: DC/DC Switching Controllers 4.5-28V Input Dual Out Synch Buck
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 4.5 V to 28 V | Switching Frequency : | 500 KHz | ||
| Output Voltage : | 5.2 V | Number of Outputs : | 2 | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX15023ETG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 28 V |
| Voltage - Output | 0.6 ~ 23.8 V |
| Current - Output | 12A |
| Power - Output | 2.22W |
| Package / Case | 24-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Both |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1MHz |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TG; 24 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15023ETG+T MAX15023ETG+T |