Power Driver ICs Dual Low Side
MAX15025AATB+T: Power Driver ICs Dual Low Side
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | MOSFET Gate Drivers | Type : | Non-Inverting | ||
| Rise Time : | 6 ns | Fall Time : | 5 ns | ||
| Supply Voltage - Max : | 28 V | Supply Voltage - Min : | 4.5 V | ||
| Supply Current : | 1.35 mA | Maximum Power Dissipation : | 1.48 W | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | TDFN-10 EP | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX15025AATB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Configuration | High-Side |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 28 V |
| Current - Peak | 2A |
| Delay Time | 16ns |
| Package / Case | 10-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of Outputs | 2 |
| Input Type | Non-Inverting |
| Number of Configurations | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15025AATB+T MAX15025AATB+T |