Power Driver ICs Dual Low Side
MAX15025DATB+T: Power Driver ICs Dual Low Side
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | High Speed | Rise Time : | 48 ns | ||
| Fall Time : | 32 ns | Supply Current : | 1.5 mA | ||
| Maximum Power Dissipation : | 1481.5 mW | Maximum Operating Temperature : | + 125 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX15025DATB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Configuration | High-Side |
| Voltage - Supply | 6.5 V ~ 28 V |
| Current - Peak | 2A |
| Delay Time | 16ns |
| Package / Case | 10-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of Outputs | 2 |
| Input Type | Inverting and Non-Inverting |
| Number of Configurations | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15025DATB+T MAX15025DATB+T |