Low Dropout (LDO) Regulators 1.425-3.6V 1A w/BIAS Input
MAX15028ATB/V+T: Low Dropout (LDO) Regulators 1.425-3.6V 1A w/BIAS Input
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX15028ATB/V+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Regulator Type | Single Output |
| Package / Case | 10-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Adjustable |
| Current - Output | 1A |
| Voltage - Output | 0.5 ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input | 1.43 ~ 3.6 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 1.4A |
| Current Short Circuit (Isc) | - |
| Drawing Number | 175; 21-0137; TB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15028ATB V+T MAX15028ATBV+T |