DC/DC Switching Converters 500kHz 36V Out 600mW PWM Step-Up
MAX15032ATA+T: DC/DC Switching Converters 500kHz 36V Out 600mW PWM Step-Up
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 11 V | Switching Frequency : | 500 KHz |
| Output Voltage : | 30 V | Output Current : | 20 mA |
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 125 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX15032ATA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.7 ~ 11 V |
| Voltage - Output | 6.6 ~ 36 V |
| Current - Output | 1A |
| Power - Output | 1.95W |
| Package / Case | 8-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | 420 mOhm |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0137; TA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15032ATA+T MAX15032ATA+T |