DC/DC Switching Controllers Configurable Synchronous Buck
MAX15034BAUI+T: DC/DC Switching Controllers Configurable Synchronous Buck
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 5 V to 28 V | Switching Frequency : | 2000 KHz |
| Output Voltage : | 0.61 V to 5.5 V | Output Current : | 25 A |
| Number of Outputs : | 2 |
| Technical/Catalog Information | MAX15034BAUI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 4.75 ~ 5.5 V, 5 ~ 28 V |
| Voltage - Output | 0.61 ~ 5.5 V |
| Current - Output | 25A |
| Power - Output | 2.16W |
| Package / Case | 28-TSSOP Exposed Pad, 28-eTSSOP, 28-HTSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 1MHz |
| Drawing Number | 175; 21-0108; UI; 28 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15034BAUI+T MAX15034BAUI+T |