DC/DC Switching Regulators 4A 2MHz Step-Down w/Integrated Switch
MAX15038ETG+T: DC/DC Switching Regulators 4A 2MHz Step-Down w/Integrated Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 500 KHz to 2000 KHz | ||
| Output Voltage : | 3.3 V | Number of Outputs : | 1 | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX15038ETG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.9 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 0.6 ~ 4.95 V |
| Current - Output | 4A |
| Power - Output | 2.22W |
| Package / Case | 24-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 31 mOhm (High side), 24 mOhm (Low side) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 500kHz ~ 2MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15038ETG+T MAX15038ETG+T |