Linear Regulators - Standard DDR Linear Regulator
MAX1510ETB+T: Linear Regulators - Standard DDR Linear Regulator
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Output Type : | Adjustable | Polarity : | Positive | ||
| Output Voltage : | 0.5 V to 1.5 V | Output Current : | 3 A | ||
| Load Regulation : | 20 mV | Input Voltage MAX : | 3.6 V | ||
| Line Regulation : | 1 mV | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TDFN EP |
| Technical/Catalog Information | MAX1510ETB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Regulator Type | Single Output |
| Package / Case | 10-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Adjustable |
| Current - Output | 3A |
| Voltage - Output | 0.5 ~ 1.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input | 1.1 ~ 3.6 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 3A |
| Current Short Circuit (Isc) | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1510ETB+T MAX1510ETB+T |