DC/DC Switching Regulators 3A 1MHz Step-Down DDR Regulator
MAX1515ETG+T: DC/DC Switching Regulators 3A 1MHz Step-Down DDR Regulator
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 3.6 V | Switching Frequency : | 1000 KHz | ||
| Output Voltage : | 0.5 V to 2.7 V | Output Current : | Adjustable, Fixed | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TQFN EP |
| Technical/Catalog Information | MAX1515ETG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 24-TQFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | * |
| Voltage - Input | 1.3 ~ 3.6 V |
| Voltage - Output | 0.5 ~ 2.7 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Applications | Converter, DDR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TG; 24 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1515ETG+T MAX1515ETG+T |