DC/DC Switching Controllers Boost Controller
MAX1524EUT-T: DC/DC Switching Controllers Boost Controller
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 1.5 V to 5.5 V | Output Voltage : | 2.5 V to 5 V |
| Output Current : | 0.95 A | Number of Outputs : | 1 |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SOT-23 |
| Technical/Catalog Information | MAX1524EUT-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost), FlyBack, Sepic |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 1.5 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 2.5 ~ 5 V |
| Current - Output | 950mA |
| Power - Output | 696mW |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX1524EUT T MAX1524EUTT |