Display Drivers & Controllers PS Controllers for LCD Monitors
MAX1531ETJ+T: Display Drivers & Controllers PS Controllers for LCD Monitors
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1531ETJ+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 32-QFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | TFT-LCD Voltage Regulator |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 28 V |
| Voltage - Output | 1.25 ~ 16.5 V |
| Number of Outputs | 5 |
| Applications | Controller, TFT/LCD |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TJ; 32 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1531ETJ+T MAX1531ETJ+T |