DC/DC Switching Regulators 3.6A 1.4MHz Step-Dwn w/Dynamic Out V
MAX1536ETI+T: DC/DC Switching Regulators 3.6A 1.4MHz Step-Dwn w/Dynamic Out V
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 1400 KHz | ||
| Output Voltage : | 0.7 V to 5.5 V | Output Current : | 3.6 A | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TQFN EP |
| Technical/Catalog Information | MAX1536ETI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| PWM Type | Current Mode |
| Number of Outputs | 1 |
| Package / Case | 28-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Duty Cycle | 100% |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 6 V |
| Frequency-Max | 1.4MHz |
| Buck | Yes |
| Boost | No |
| Flyback | No |
| Inverting | No |
| Doubler | No |
| Divider | No |
| Cuk | No |
| Isolated | No |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TI; 28 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1536ETI+T MAX1536ETI+T |