DC/DC Switching Controllers Dual Step-Down Ctlr
MAX1540ETJ+T: DC/DC Switching Controllers Dual Step-Down Ctlr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 5.5 V to 28 V | Output Voltage : | 1.2 V, 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, 0.7 V to 5.5 V |
| Output Current : | 5 A | Number of Outputs : | 2 |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TQFN EP |
| Technical/Catalog Information | MAX1540ETJ+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| PWM Type | Current Mode |
| Number of Outputs | 2 |
| Package / Case | 32-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Duty Cycle | 100% |
| Voltage - Supply | 5.5 V ~ 28 V |
| Frequency-Max | 620kHz |
| Buck | Yes |
| Boost | No |
| Flyback | No |
| Inverting | No |
| Doubler | No |
| Divider | Yes |
| Cuk | No |
| Isolated | No |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TJ; 32 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1540ETJ+T MAX1540ETJ+T |