DC/DC Switching Converters 16uA IQ 1.2A PWM Step-Down
MAX1557ETB+T: DC/DC Switching Converters 16uA IQ 1.2A PWM Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 1 MHz |
| Output Voltage : | 0.75 V to 5.5 V, 1 V, 1.3 V, 1.5 V | Output Current : | 1.2 A |
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1557ETB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.6 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 0.75 ~ 5.5 V |
| Current - Output | 600mA |
| Power - Output | 1.95W |
| Package / Case | 10-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 270 mOhm (N-Chan), 350 mOhm (P-Chan) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1557ETB+T MAX1557ETB+T |