IC WHITE LED CHARGE PUMP 10-TDFN
MAX1574ETB+TG104: IC WHITE LED CHARGE PUMP 10-TDFN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1574ETB+TG104 |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 10-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| Number of Outputs | 3 |
| Type | Backlight, White LED |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 5V |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Frequency | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 83% |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1574ETB+TG104 MAX1574ETB+TG104 |