LED Lighting Drivers Step-Up Converter for White LED Main
MAX1582ETC+T: LED Lighting Drivers Step-Up Converter for White LED Main
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 2.6 V to 5.5 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TQFN-12 |
| Technical/Catalog Information | MAX1582ETC+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 12-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Type | Backlight, White LED |
| Voltage - Supply | 2.6 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 25.5V |
| Topology | Switched Inductor, Step-Up (Boost) |
| Frequency | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 84% |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TC; 12 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1582ETC+T MAX1582ETC+T |