Power Management IC Development Tools MAX1586A Evaluation Kit/Evaluation System
MAX1586AEVKIT: Power Management IC Development Tools MAX1586A Evaluation Kit/Evaluation System
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1586AEVKIT |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 48-QFN |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Supply Voltage | 2.60 V [Min] |
| Supply Voltage | 5.50 V [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1586AEVKIT MAX1586AEVKIT |