Low Dropout (LDO) Regulators 500mA
MAX1589EZT075+T: Low Dropout (LDO) Regulators 500mA
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 3.6 V | Output Voltage : | 0.75 V | ||
| Dropout Voltage (Max) : | 0.35 V | Output Current : | 0.05 A | ||
| Load Regulation : | 0.02 % | Number of Outputs : | 1 | ||
| Output Type : | Fixed | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TSOT-23 |
| Technical/Catalog Information | MAX1589EZT075+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Regulator Type | Single Output |
| Package / Case | TSOT-23-6, TSOT-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Current - Output | 500mA |
| Voltage - Output | 0.75V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input | 1.62 ~ 3.6 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 550mA |
| Current Short Circuit (Isc) | - |
| Drawing Number | 175; 21-0114; ZT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1589EZT075+T MAX1589EZT075+T |