Supervisory Circuits Volt Mtr/Sequencer w/Reverse-Seq
MAX16051ETI+T: Supervisory Circuits Volt Mtr/Sequencer w/Reverse-Seq
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Voltages Monitored : | 6 | Monitored Voltage : | 0.5 V |
| Undervoltage Threshold : | 0.492 V | Overvoltage Threshold : | 0.558 V |
| Output Type : | Open Collector / Drain | Manual Reset : | Resettable |
| Watchdog : | No Watchdog | Battery Backup Switching : | No Backup |
| Power-Up Reset Delay (Typ) : | 128 ms | Supply Voltage - Max : | 13.2 V |
| Supply Voltage - Min : | 2.7 V | Supply Current (Typ) : | 700 uA |
| Maximum Power Dissipation : | 2.285 W | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | QFN-28 EP |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX16051ETI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | - |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 13.2 V |
| Current - Supply | 700A |
| Voltage - Input | - |
| Package / Case | 28-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Power Supply Monitor, Sequencer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16051ETI+T MAX16051ETI+T |