Supervisory Circuits Adj Sequencing / Supervisory
MAX16052AUT+T: Supervisory Circuits Adj Sequencing / Supervisory
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Voltages Monitored : | 1 | Undervoltage Threshold : | 0.5 V |
| Overvoltage Threshold : | 0.5 V | Output Type : | Active High, Open Drain |
| Manual Reset : | Not Resettable | Watchdog : | No Watchdog |
| Battery Backup Switching : | No Backup | Supply Voltage - Max : | 28 V |
| Supply Voltage - Min : | 2.25 V | Supply Current (Typ) : | 38 uA |
| Maximum Power Dissipation : | 695.7 mW | Maximum Operating Temperature : | + 125 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOT-23-6 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX16052AUT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | - |
| Voltage - Supply | 2.25 V ~ 16 V |
| Current - Supply | 23A |
| Voltage - Input | - |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Power Supply Monitor, Sequencer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Drawing Number | 175; 21-0058; UT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16052AUT+T MAX16052AUT+T |