LCD Drivers 30V Internal Switch LCD Bias Supply
MAX1605EUT-T: LCD Drivers 30V Internal Switch LCD Bias Supply
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1605EUT-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.4 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 0.8 ~ 30 V |
| Current - Output | 500mA |
| Power - Output | 696mW |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0058; UT; 6 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX1605EUT T MAX1605EUTT |