DC/DC Switching Regulators 3A Step-Down w/Synch Rectification
MAX1623EAP+: DC/DC Switching Regulators 3A Step-Down w/Synch Rectification
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 350 KHz | ||
| Output Voltage : | 1.1 to 3.8 V | Output Current : | 3 A | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SSOP-20 |
| Technical/Catalog Information | MAX1623EAP+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 1.1 ~ 3.8 V |
| Current - Output | 3A |
| Power - Output | 1.3W |
| Package / Case | 20-SSOP |
| Packaging | Tube |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 100 mOhm |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | Up to 350kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0056; AP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1623EAP+ MAX1623EAP+ |