DC/DC Switching Controllers Precision Step-Down for Portable CPU Pwr
MAX1636EAP+: DC/DC Switching Controllers Precision Step-Down for Portable CPU Pwr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1636EAP+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 30 V |
| Voltage - Output | 2.5V, 3.3V, Adj |
| Current - Output | 4A |
| Power - Output | 640mW |
| Package / Case | 20-SSOP |
| Packaging | Tube |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | Adj up to 350kHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1636EAP+ MAX1636EAP+ |