DC/DC Switching Controllers 5/3.3/Adj Low-Drop Step-Down
MAX1649ESA+: DC/DC Switching Controllers 5/3.3/Adj Low-Drop Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 3 V to 16 V | Switching Frequency : | 300 KHz | ||
| Output Voltage : | 3.17 V to 5.2 V | Output Current : | 2.5 A | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 70 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOIC-8 Narrow |
| Technical/Catalog Information | MAX1649ESA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 3 ~ 16 V |
| Voltage - Output | 5V, 1.5 ~ 16 V |
| Current - Output | 2.5A |
| Power - Output | 471mW |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | Up to 350kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1649ESA+ MAX1649ESA+ |