DC/DC Switching Controllers PWM Step-Down
MAX1655ESE+T: DC/DC Switching Controllers PWM Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 4.5 V to 30 V | Output Voltage : | 1 V to 5.5 V |
| Output Current : | 10 A | Number of Outputs : | 1 |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SOIC-16 Narrow |
| Technical/Catalog Information | MAX1655ESE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 30 V |
| Voltage - Output | 1 ~ 5.5 V |
| Current - Output | 10A |
| Power - Output | 696mW |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 150kHz, 300kHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1655ESE+T MAX1655ESE+T |