IC FAN CTRLR W/SENSOR 16-QSOP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1669EEE |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 16-QSOP |
| Application | Fan Controller |
| Number of Devices | 2 [Nom] |
| Supply Voltage | 3.00 V [Typ] |
| Supply Voltage | 3.30 V [Typ] |
| Supply Voltage | 5.00 V [Typ] |
| Operating Temperature | -55 °C [Min] |
| Operating Temperature | 125 °C [Max] |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX1669EEE MAX1669EEE |