DC/DC Switching Converters Step-Up/Down
MAX1672EEE+T: DC/DC Switching Converters Step-Up/Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 11 V | Output Voltage : | 5 V | ||
| Output Current : | 150 mA | Number of Outputs : | 1 | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1672EEE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 1.8 ~ 11 V |
| Voltage - Output | 3.3V, 5V, Adj |
| Current - Output | 300mA |
| Power - Output | 667mW |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1672EEE+T MAX1672EEE+T |