DC/DC Switching Converters Compact Step-Up & LCD Bias DC/DC
MAX1677EEE-T: DC/DC Switching Converters Compact Step-Up & LCD Bias DC/DC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 300 KHz |
| Output Voltage : | 3.3 V, +/- 28 V | Output Current : | 350 mA |
| Number of Outputs : | 2 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1677EEE-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 0.7 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 3.3V or Adj Main, -28 ~ 28 V or Adj Secondary |
| Current - Output | 350mA |
| Power - Output | 696mW |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EE; 16 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX1677EEE T MAX1677EEET |