LED Lighting Drivers w/Analog & PWM Dimming Control
MAX16812ATI+T: LED Lighting Drivers w/Analog & PWM Dimming Control
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 5.5 V to 76 V | Maximum Operating Temperature : | + 125 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TQFN-28 |
| Technical/Catalog Information | MAX16812ATI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 28-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | HBLED Driver |
| Voltage - Supply | 5.5 V ~ 76 V |
| Voltage - Output | - |
| Topology | Switched Inductor, Step-Up (Boost), Step-Down (Buck) |
| Frequency | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Efficiency | - |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TI; 28 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16812ATI+T MAX16812ATI+T |