KIT EVAL FOR MAX16821
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX16821EVKIT+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Programmers, Development Systems |
| Current - Output / Channel | 660mA |
| Voltage - Output | 28V |
| Voltage - Input | 7 ~ 24V |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated |
| Features | Dimmable |
| Supplied Contents | Board |
| Utilized IC / Part | MAX16821 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16821EVKIT+ MAX16821EVKIT+ |