LED Lighting Drivers 2MHz HB w/MOSFET & HSide Crnt Sense
MAX16822BASA+T: LED Lighting Drivers 2MHz HB w/MOSFET & HSide Crnt Sense
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 6 V to 65 V | Maximum Supply Current : | 1.5 mA |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX16822BASA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 350mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | HBLED Driver |
| Voltage - Supply | 6.5 V ~ 65 V |
| Voltage - Output | - |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Frequency | 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Efficiency | - |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16822BASA+T MAX16822BASA+T |