LED Lighting Drivers w/Int Hside Crnt Sns & PWM Dim MOSFET
MAX16834ATP+T: LED Lighting Drivers w/Int Hside Crnt Sns & PWM Dim MOSFET
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 4.75 V to 28 V | Maximum Supply Current : | 10 mA | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX16834ATP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 20-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | HBLED Driver |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 28 V |
| Voltage - Output | - |
| Topology | Switched Inductor, Step-Up (Boost), Step-Down (Buck) |
| Frequency | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Efficiency | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16834ATP+T MAX16834ATP+T |