DC/DC Switching Regulators 5.5V PWM Step-Down Regulator
MAX1692EUB+: DC/DC Switching Regulators 5.5V PWM Step-Down Regulator
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 750 KHz | ||
| Output Voltage : | 1.25 to 5.5 V | Output Current : | 600 mA | ||
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | uMAX-10 |
| Technical/Catalog Information | MAX1692EUB+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.7 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 1.25 ~ 5.5 V |
| Current - Output | 600mA |
| Power - Output | 444mW |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tube |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 400 mOhm (N-Chan), 300 mOhm (P-Chan) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 750kHz |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1692EUB+ MAX1692EUB+ |