Linear Regulators - Standard Low Out V Low-Q for High-Temp Aps
MAX16999AUA06+T: Linear Regulators - Standard Low Out V Low-Q for High-Temp Aps
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX16999AUA06+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Regulator Type | Single Output |
| Package / Case | 8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP, |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Current - Output | 100mA |
| Voltage - Output | 0.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input | 2.5 ~ 5.5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 105mA |
| Current Short Circuit (Isc) | - |
| Drawing Number | 175; 21-0036; UA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16999AUA06+T MAX16999AUA06+T |